«Uzbek Leasing International A.O." компанияси «Innovate, Invest, Impact: The Future of Green Finance in Uzbekistan» тадбирида иштирок этди
$10,000 - $4,500,000 (бунда $600,000 дан ортиқ миқдордаги лизинг битимларини маъқуллаш ёки рад этиш бўйича узил-кесил қарор компания Директорларининг Кузатув Кенгаши томонидан қабул қилинади)
Мақбул лизинг объекти
Иқтисодиётнинг барча секторларидаги кичик корхоналар учун, ишлаб чиқариш мақсадларида ва ишбилармонлик фаолияти учун ускуналар, механизмлар ва транспорт воситаларининг барча турлари, “Салбий Рўйхат” бандида кўрсатилганлари бундан мустасно.
Молиялаштириш улуши
• Сотиб олинаётган лизинг объекти умумий қийматининг 100 фоизи;
• ёки сотиб олинаётган лизинг объекти умумий қийматининг 70 фоизи (Лизинг олувчи томонидан лизинг объекти умумий қийматининг 30 фоизи миқдорида улушли иштирок олинган ҳолатда)
Фоиз ставкаси
Ўртача йиллик 10% (қатъий белгиланган ставка/flat)
Лизинг даври
5 йилгача
Гаров таъминоти
Лойиҳа бўйича гаров таъминотининг миқдори молиялаштириш суммасининг камида 50% ни ташкил қилиши керак. Кўчмас мулк; ёки ускуна; ёки банк кафолати; ёки кафиллик; ёки (техника, транспорт воситалари) ёки лизинг объектини етказиб берувчи томонидан қайтариб сотиб олиш кафолати.
Тўловлар
ЎзРВБнинг тўлов кунидаги курси бўйича миллий валютада
Салбий рўйхат
Компания қуйидаги йўналишлар бўйича лизинг хизматларини тақдим этмайди:
• Ишлатилган ускуналар;
• Қайта тикланган (рекондицион) ускуналар;
• Тамаки саноати, казино ва қимор ўйинлари билан боғлиқ фаолият ёки инфратузилма учун мўлжалланган ускуналар, ҳарбий мақсадлар учун ускуналар ва материаллар;
• Ликёр-ароқ саноати учун мўлжалланган ускуналар;
• Кўчмас мулк.
Комиссия ва тўловлар
Ишлаб чиқиш учун комисси:
Молиялаштириш суммасининг 1,5% миқдорида  (ҚҚСни ҳисобга олмаган ҳолда)
Лизинг хизматини кўрсатганлик учун комиссия:
Лизинг берувчи томонидан лизинг хизматларини кўрсатиш билан боғлиқ амалда тўланган харажатлардан келиб чиқиб белгиланадиган комиссия тўлови.
(шу жумладан, мазкур харажатлар бўйича ҚҚС билан)
Бўнак тўлови
Лизинг битими тузилганидан кейин лизинг олувчи томонидан тўланадиган 3 ойлик лизинг бўнак тўловлари
Оралиқ лизинг тўловлари
Лизинг объектини етказиб берувчи фойдасига амалга оширилган тўлов ёки аккредитив очган кундан бошлаб, лойиҳа бўйича ҳар белгиланган фоиз ставкаси бўйича кунлик ҳисобланадиган фоиз тўловлари.
Суғурта
Лизинг/гаров объектини суғурта қилиш – лизинг/гаров объектининг турига ва суғурта компаниясининг шартларига қараб белгиланади.

Лизинг оборудования и спецтехники в иностранной валюте
$10,000 - $4,500,000 (при этом окончательное решение по одобрению либо отклонению лизинговых сделок размеров свыше $ 600,000 принимается Наблюдательным Советом Директоров компании) |
---|---|
Приемлемый объект лизинга |
Все виды оборудования, механизмов и транспортных средств для целей производства и предпринимательской деятельности для частных предприятий во всех секторах экономики, за исключением тех, которые указаны в пункте «Негативный Список». |
Доля финансирования |
|
Процентная ставка |
В среднем 10% годовых (фиксированная ставка/flat) |
Период лизинга |
До 5-ти лет |
Залоговое обеспечение |
Размер залогового обеспечения по проекту должен составлять не менее 50% от суммы лизингового финансирования. Залоговая сумма в виде недвижимости; или оборудования; или банковской гарантии; или поручительства; или движимого имущества (техника, транспортное средство); или гарантии обратного выкупа поставщиком объекта лизинга. |
Выплаты |
В национальной валюте по курсу УзРВБ на день оплаты |
Негативный Список |
Компания не предоставляет лизинговые услуги по нижеследующим направлениям:
Первичные и основные сопутствующие расходы лизингополучателя при лизинге в иностранной валюте
Комиссия за проработку |
1,5% от суммы лизингового финансирования (без учета НДС) |
Комиссия за обслуживание лизинга |
Оплата комиссии за обслуживание лизинга в размере, определяемом исходя из фактически оплаченных лизингодателем расходов, связанных с оказанием лизинговой услуги (включая НДС по данным расходам) |
Авансовый платеж |
3-х месячные лизинговые платежи, оплачиваемые лизингополучателем после одобрения проекта и подписания Соглашения о лизинге оборудования |
Промежуточные выплаты |
Лизингополучатель оплачивает промежуточные лизинговые платежи на основе ежедневной калькуляции процентов по ставке, установленной по проекту на любую, частично оплаченную (за объект лизинга) сумму, начиная с даты оплаты, либо открытия аккредитива в пользу Поставщика, до даты начала лизинга |
Страхование |
Страхование объекта лизинга/залога – в среднем 0,15% в год от его контрактной/согласованной стоимости в зависимости от вида объекта лизинга/залога и условий страховой компании. |